Goście gali Sztuki Wyboru - Sztuka Wyboru

Goście gali Sztuki Wyboru

Goście gali Sztuki Wyboru

 

John C. Seale
Uznany opertor filmowy, laureat Oscara, nagrody BAFTA.

W 2011 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Znany przede wszystkim z filmów: „Goryle we mgle" („Gorillas in the Mist"), „Rain Man", „Stowarzyszenie Umarłych Poetów" („Dead Poets Society"), „Firma" („The Firm"), „Angielski pacjent" („The English Patient"), „Miasto Aniołów" („City of Angels"), „Utalentowany pan Ripley" („The Talented Mr. Ripley"), „Gniew oceanu" („The Perfect Storm"), „Harry Potter i Kamień Filozoficzny" („Harry Potter and the Sorcerer's Stone"), „Turysta" („The Tourist").

       


 

Anthony Dod Mantle
Autor zdjęć filmowych, laureat Oscara za zdjęcia do „Slumdog. Milioner z ulicy” i Złotej Żaby Camerimage 2008.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku, w jego filmografii możemy znaleźć m.in. takie tytuły jak: „Ostatni król Szkocji”, „127 godzin” Danny Boyle’a, „Wyścig” Rona Howarda, „Snowden” Oliwiera Stone’a (nominowany w Konkursie Głównym Camerimage) oraz „Trainspotting 2”.

       


 

John Toll
Uznany opertor filmowy, laureat Oscara za film "Braveheart - Waleczne Serce", "Wichry namiętności", nominowany za film "Cienka czerwona linia".

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Po raz pierwszy przy filmie kinowym pracował w 1978. W następnej dekadzie współpracował m.in. z Johnem Schlesingerem i Francisem Fordem Coppolą. 

       


 

Steven Okazaki
Reżyser, laureat Oscara za film "Days of waiting", trzykrotnie nominowany do Oscara.

W 2017 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. laureat Nagrody Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym.

       


 

J.K. Simmons
Amerykański aktor filmowy, zdobywca Oscara, Złotego Globa i BAFTY za drugoplanową rolę w filmie „Whiplash”.

W 2017 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Zagrał w ponad 90 filmach, głównie w rolach drugoplanowych zarówno w dramatach, jak i filmach akcji.

         


 

Michael Chapman
Autor zdjęć filmowych, dwukrotnie nominowany do Oscara za filmy „Wściekły byk", „Ścigany", laureat Nagrody za Całokształt Twórczości Camerimage 2016.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Jego talent podziwiać możemy w filmach: „Taksówkarz” czy „Wściekły byk” Martina Scorsese, „Szczęki” Stevena Spielberga, „Pogromcy Duchów 2”. 

      


 

Caleb Deschanel
Amerykański operator filmowy i reżyser. Gość specjalny nominowany do Oscara za filmy: "Pasja", "Patriota", "Droga do domu", "Urodzony sportowiec", "Pierwszy krok w kosmos", laureat Camerimage za Całokształt Twórczości.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2014 roku. Nakręcił 29 filmów między innymi: „Spędźmy tę noc razem", „Czarny rumak", „Bez mojej zgody", „Wystarczy być", „Patriota", „Pasja", „Pierwszy krok w kosmos", „Anna i Król", „Droga do domu", „List w butelce", „Skarb narodów".

      


 

Dick Pope
Amerykański operator filmowy, nominowany dwukrotnie do Oscara za filmy „Pan Turner”, „Iluzjonista”.

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Autor zdjęć do ponad 40 filmów, znany między innymi z takich produkcji jak „Sekrety i kłamstwa”, „Vera Drake”, „Kolejny rok”.

         


 

Mike Figgis
Amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, nominowany dwukrotnie do Oscara za film „Zostawić Las Vegas”.

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Reżyser ponad 30 filmów, znany między innymi z takich produkcji jak „Ta jedna noc”, „Burzliwy poniedziałek”, „Namiętność panny Julity”.

         


 

Sławomir Idziak
Polski operator filmowy, reżyser i scenarzysta. Nominowany do Oscara za film "Helikopter w ogniu".

W 2011 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Autor zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, m.in. „Krótki film o zabijaniu”, „Trzy kolory. Niebieski”, „Dowód życia” z hollywoodzką obsadą: Meg Ryan i Russellem Crowe, „Harry Potter i Zakon Feniksa”.

         


 

Matthew Libatique
Amerykański operator filmowy. Nominowany do Oscara za film "Czarny łabędź".

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2015 roku. Jest najbardziej znany ze swojej współpracy z Darrenem Aronofskym i Joelem Schumacherem.

      


 

Carol Littleton
Amerykańska montażystka filmowa, nominowana do Oscara za film „E.T.”

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Autorka montażu w 35 filmach, znana między innymi z takich produkcji jak „Do końca”, „Wtorki z Morriem”, „Pokochać”, „Kochanice króla”.

         


 

John Bailey
Amerykański operator filmowy, prezes Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, zdobywca Złotej Palmy za film „Mishima” .

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Autor zdjęć do 73 filmów, znana między innymi z takich kultowych produkcji jak „Dzień Świstaka”, „Lepiej być nie może”.

         


 

Michael Tronick
Amerykański montażysta filmowy.

Pojawił się wirtualnie na warsztatach filmowych Sztuki Wyboru w 2014 roku, gość Gali Sztuki Wyboru w 2015 roku. Znany między innymi z filmów takich jak: „Akt odwagi", „Green Hornet 3D", „Sylwester w Nowym Jorku", „Lakier do włosów", „Mr. & Mrs. Smith", „S.W.A.T. Jednostka Specjalna", „Król Skorpion", „Diamentowa afera", „Wulkan", „Egzekutor", „Liberator 2", „Prawdziwy romans", „Zapach kobiety", „Hudson Hawk", „Zdążyć przed północą", „Gliniarz z Beverly Hills II".

      


 

William Horberg
Amerykański producent filmowy.

Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2014 roku. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy w trakcie warsztatów Sztuki Wyboru w 2014 zaprezentować niedystrybuowany w Polsce film "Disconnect". Znany między innymi z wyprodukowania takich filmów jak: "Chłopiec z latawcem", "Upadłe anioły", "Disconnect", "Utalentowany pan Ripley", "Wzgórze nadziei", "Miłość Larsa", "Mów do mnie", "Synekdocha, Nowy Jork", "Niebo", "Zgon na pogrzebie", "Obywatel Milk".

      


 

Oliver Stapleton
Amerykański operator filmowy.

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Autor zdjęć do ponad 50 filmów, znany między innymi z takich produkcji jak „Ned Kelly”, „Buffalo Soldiers”, „Podaj dalej”, „Narzeczony mimo woli”.

         


 

John Caroll Lych
Amerykański aktor i reżyser.

W 2017 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Znany z filmów „Wyspa tajemnic”, „Gran Torino”, „Kocha, lubi, szanuje”, „Fargo”, „Gothica”, „Zodiak”.

         


 

Albert Hughes
Amerykański reżyser i producent filmowy.

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Znany między innymi z takich produkcji jak „Księga ocalenia”, „Z piekła rodem”, „Martwi prezydenci”.

     


 

Antonio G. Ribisi
Amerykański aktor.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2015 roku. Znany z filmów "Szeregowiec Ryan", "Avatar", "Między słowami", "Ted", "60 sekund". 

      


 

Ryszard Bugajski
Polski reżyser, nominowany do Złotej Palmy za film "Przesłuchanie".

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Znany z filmów „Generał Nil”, „Układ zamknięty”, "Zaćma". 

         


 

Marian Dziędziel
Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Laureat Orła za film "Wesele", Złotej Kaczki za filmy "Dom zły", "Zero", "Miasto morza", Złotego lwa za film "Kret", "Wesele", nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za film "Wesele". Czołowy aktor polskiego kina, w swoim dorobku ma niemal 100 filmów. Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2014 roku.

         


 

Piotr Sobociński jr.
Polski operator filmowy. Laureat Orła za zdjęcia do filmów "Wołyń", "Bogowie".

Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2011 roku. Znany z filmów "Róża", "Drogówka", "Wygrany",  "Najlepszy", "Cicha noc", "Strefa nagości".

         


 

Janusz Chabior
Polski aktor teatralny i filmowy.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2017 r. Pracował też jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera. W 2004 zagrał wielokrotnie nagradzaną rolę Wiktora w „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka. Znany m. in. z ról w filmach: „PitBulll”, „Odwróceni”, „Mała Moskwa”, „Drogówka”, „Wołyń” czy „Botoks”.

         


 

Wojciech Mecwaldowski
Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2015 i 2017 roku. Znany z filmów "11 minut", Dziewczyna z szafy", Last minute", "Wojna żeńsko-męska" 

         


 

Robert Gonera
Polski aktor filmowy, zdobywca Orła za film "Dług".

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Znany z filmów "Samowolka", "Glina", "Dublerzy", "Palimpsest".

 

         


 

Michelle Schumacher
Amerykańska aktorka, producentka i reżyserka, znana z filmów „I'm Not Here”, „3 Geezers!”.

W 2017 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru.

     


 

Bartosz Bielenia
Polski aktor młodego pokolenia, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Na granicy”.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku.

 

         


 

Bodo Kox
Niezależny filmowiec, aktor, scenarzysta. Laureat Orła za film "Dziewczyna z szafy".

Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2013 roku. Znany między innymi z takich filmów jak: "Silverman", "Marco P. i złodzieje rowerów", "Sobowtór", "Nie panikuj!", Człowiek z magicznym pudełkiem".

         


 

Szymon Piotr Warszawski
Polski aktor młodego pokolenia.

W 2018 roku gość specjalny Gali Sztuki Wyboru. Wystąpił między innymi w takich filmach jak „Bogowie”, „Najlepszy”, „Ambassada”, „Volta”.

         


 

John Perez

Twórca teledysków.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Współpracował między innymi z: Rihanną, Shakirą, Coldplay, Jayz, Usherem, Christiną Aguilerą, Paulem McCartneyem, czy Eminemem.

johnperez13.com   


 

Sandro Miller
Amerykańskim fotograf.

Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2015 roku. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies).

www.sandrofilm.com     


 

Kristjan-Jaak Nuudi
Estoński operator filmowy.

Gość specjalny Gali Sztuki Wyboru w 2013 roku. W ramach warsztatów Sztuki Wyboru był wyświetlany film "Nasza klasa" do którego Kristjan-Jaak Nuudi realizował zdjęcia.

      


 

Muriel Aboulrouss
Autorka zdjęć filmowych.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Uznawana za pierwszą kobietę operatora w świecie arabskim. W swoim dorobku zrealizowała zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i produkcji fabularnych, m.in. do filmu „Falafel” czy „Stray Bullet”.

      


 

Jonathan Silverman
Agent, łowca talentów z agencji in.trin.sic z Los Angeles.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2016 roku. Współzałożyciel firmy In.trin.sic z Los Angeles, która opiekuje się twórcami m.in. seriali „Gra o tron”, „Vinyl” czy „Westworld”.

www.intrinsic-la.com


 

 

Neil Young
Ceniony krytyk filmowy z Wielkiej Brytanii.

Gość Gali Sztuki Wyboru w 2018 roku.

 

http://www.fipresci.org