2017 Logo strona

ARTUR BARCIŚ - wykładowca Featured

ekspert barcis small

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pracuje również jako reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył w 1979 r. Przed kamerami zadebiutował w roku 1978 rolą w serialu "Do krwi ostatniej". Od lat 80. z sukcesami pojawiał się na dużym ekranie, występując m.in. w takich filmach jak „Znachor” Jerzego Hoffmana, „Krótki film o zabijaniu” i „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. fot. Franciszek Barciś

 

ekspert barcis smallAktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pracuje również jako reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył w 1979 r. Przed kamerami zadebiutował w roku 1978 rolą w serialu "Do krwi ostatniej". Od lat 80. z sukcesami pojawiał się na dużym ekranie, występując m.in. w takich filmach jak „Znachor” Jerzego Hoffmana, „Krótki film o zabijaniu” i „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. W dorobku filmowym ma w sumie kilkadziesiąt wspaniałych ról, tworząc wyrazistych i charakterystycznych bohaterów. Artur Barciś jest także aktorem warszawskich teatrów. W latach 1979 - 1981 występował w teatrze Na Targówku, w latach 1982 - 1984 na deskach Teatru Narodowego, a od 1984 r. jest związany z Teatrem Ateneum. Tworzy doskonałe kreacje w dramatach, ale sprawdza się również w komediach, czego dowodem są jego role w popularnych serialach „Zmiennicy”, "Miodowe lata" czy „Ranczo”.

 

fot. Franciszek Barciś

        

    filmweb logo   wikipedia

www.barcis.pl

 

Artur Barciś
Ilustracja
Artur Barciś (2012)
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1956
Kokawa
Zawód aktor, reżyser
Współmałżonek Beata Barciś
Lata aktywności od 1978
Zespół artystyczny
Teatr Ateneum w Warszawie
Strona internetowa
Odciśnięta dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach

Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, reżyser teatralny.

Życiorys

Absolwent nieistniejącego już Liceum Ogólnokształcącego w Rudnikach oraz PWSFTviT w Łodzi z roku 1979. Aktor Teatru Na Targówku (1979–1981), Teatru Narodowego (1982–1984), Teatru Ateneum (od 1984).

Bardzo często występuje w rolach drugoplanowych, lecz charakterystycznych – wyrazistych i dających się zapamiętać. Nierzadko grywa postacie dziwaków bądź osób w jakiś sposób pokrzywdzonych przez los (niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie). Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał też sympatię telewidzów dzięki jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Miodowe lata, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka. Sprawdza się zarówno w rolach komediowych, jak i w dramatycznych[1].

W 2010 brał udział w XI edycji Tańca z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Paulina Biernat. Aktor zrezygnował z programu, z powodu kontuzji nogi. Para zajęła 7 miejsce na 12 możliwych.

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[2] oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[3].

Jego żoną jest Beata Dorota Barciś (ur. 1962), montażystka filmowa[4]. Mają syna Franciszka (w 1995 wystąpił w filmie Nic śmiesznego, gdzie zagrał Adasia Miauczyńskiego w dzieciństwie, zagrał również m.in. w serialu Miodowe lata[5]).

Dyskografia

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu
Złota kolekcja: Zagrać siebie
Koncerty w Trójce vol. 3. Nie jesteś sama. Piosenki
Agnieszki Osieckiej
(oraz Stanisława Celińska i Krystyna Tkacz)
Inne
Album Rok Utwór Źródło
Empik prezentuje dobre piosenki: Włodzimierz Wysocki zaśpiewany (różni wykonawcy) 2015 „Miszka Szyfman" [6]

Spektakle teatralne (wybór)

Role

Reżyseria

  • 2000: Trzy razy Piaf
  • 2001: Kofta
  • 2001: Taka noc nie powtórzy się nigdy
  • 2004: Szaleć nienagannie
  • 2012: Kochać

Teatr Telewizji

Filmografia

Role

Reżyser

Dubbing

Nagrody

  • 1980: I nagroda na III PPA we Wrocławiu
  • 1987: wyróżnienie za rolę Czarnego Tanga w spektaklu Przeklęte tango Manuela Puiga w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie na XXVI Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych
  • 2003: nagroda dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę tytułową w filmie Kontroler Petera Vogta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Down Under 2003 w Darwin (Australia)
  • 2004: nagroda dziennikarzy za rolę tytułową w filmie Kontroler na przeglądzie filmów kina niezależnego OFFensiva we Wrocławiu

Przypisy

Linki zewnętrzne

 

| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webwojewoda_webpsc_logopsm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2016
fundatorzy nagrod-01 - Kopia